Zazdrość jest uczuciem, które jest bardzo powszechne i towarzyszy nam w wielu sytuacjach w życiu. Można wyróżnić wiele odmian zazdrości, w tym zazdrość o partnera. Może się ona objawiać podejrzewaniem o zdradę, a w związku z tym notoryczną kontrolą jego zachowania. Wiąże się to z brakiem zaufania, a także kompleksem niższości oraz z poczuciem zagrożenia w związku.

Jeśli taka zazdrość ma charakter patologiczny, należy udać się do specjalisty, który zajmuje się relacjami w związkach partnerskich. Leczenie może być trudne, jednakże warto dla dobra związku podjąć się próby jego ratowania.

Zazdrość niekoniecznie musi być nacechowana w sposób pejoratywny, wręcz przeciwnie- może być czymś konstruktywnym i potrzebnym w związku. Jeśli trapi nas coś w związku, powinniśmy przeprowadzić z naszym partnerem szczerą rozmowę, która wzmocni naszą relację.

Uczucie zazdrości, które nie jest próbą kontrolowania partnera, lecz które wynika z zaangażowania w związek, jest potrzebne i może być wyrazem nieustającego zainteresowania partnerem. Zdrowy sposób okazywania zazdrości sprawia, że w związek nie wkrada się rutyna. Natomiast brak takiej zazdrości może świadczyć o braku zainteresowania ze strony ukochanej osoby i może być poczytywane jako kara.