Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nieznajomość prawa szkodzi. Ignorancja w dziedzinie przepisów prawnych już na niejedną osobę sprowadziła spore kłopoty.

Jeżeli nie jest się pewnym legalności danego postępowania, warto najpierw zasięgnąć profesjonalnej porady, żeby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Zaniechanie w tym zakresie może być bardzo bolesne, gdyż złamanie prawa jest nieodwracalne i w takim przypadku pozostaje już tylko kancelaria adwokacka.

Nawet jeżeli przewinienie nie jest nazbyt wielkie, to stracony czas i zszargane nerwy są już nie do odzyskania. Czasami prawdziwe problemy zaczynają się niewinnie i są lekceważone, a z biegiem czasu dopiero się okazuje, ile przez nierozsądną decyzję można stracić.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty. Dobry adwokat kosztuje niemałe pieniądze, a jeżeli już się inwestuje w pomoc prawniczą, to nie warto brać kogoś bez należytego doświadczenia w podobnych sprawach. Poza tym konieczne mogą okazać się urlopy w pracy na czas rozpraw sądowych, co również wiąże się z utratą pieniędzy. Kolejnymi koszty mogą powstać, jeżeli rozprawy mają miejsce w innych miejscowościach niż adres zamieszkania pozwanego. Wtedy oskarżony musi na własny koszt dojechać na proces, nawet jeżeli będzie odbywał się on na drugim końcu Polski.

Czasami nawet najlepszy prawnik nie jest w stanie doprowadzić do uniewinnienia, jeżeli wina jest ewidentna, a dowody są niepodważalne. Wtedy w najlepszym wypadku otrzyma się karę grzywny, której wysokość czasami jest bardzo wysoka.

Zdecydowanie łamanie prawa, nawet w sposób nieumyślny, jest nieopłacalne.