Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nieznajomość prawa szkodzi. Ignorancja w dziedzinie przepisów prawnych już na niejedną osobę sprowadziła spore kłopoty.

Jeżeli nie jest się pewnym legalności danego postępowania, warto najpierw zasięgnąć profesjonalnej porady, żeby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Zaniechanie w tym zakresie może być bardzo bolesne, gdyż złamanie prawa jest nieodwracalne i w takim przypadku pozostaje już tylko kancelaria adwokacka.

Nawet jeżeli przewinienie nie jest nazbyt wielkie, to stracony czas i zszargane nerwy są już nie do odzyskania. Czasami prawdziwe problemy zaczynają się niewinnie i są lekceważone, a z biegiem czasu dopiero się okazuje, ile przez nierozsądną decyzję można stracić.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty. Dobry adwokat kosztuje niemałe pieniądze, a jeżeli już się inwestuje w pomoc prawniczą, to nie warto brać kogoś bez należytego doświadczenia w podobnych sprawach. Poza tym konieczne mogą okazać się urlopy w pracy na czas rozpraw sądowych, co również wiąże się z utratą pieniędzy. Kolejnymi koszty mogą powstać, jeżeli rozprawy mają miejsce w innych miejscowościach niż adres zamieszkania pozwanego. Wtedy oskarżony musi na własny koszt dojechać na proces, nawet jeżeli będzie odbywał się on na drugim końcu Polski.

Czasami nawet najlepszy prawnik nie jest w stanie doprowadzić do uniewinnienia, jeżeli wina jest ewidentna, a dowody są niepodważalne. Wtedy w najlepszym wypadku otrzyma się karę grzywny, której wysokość czasami jest bardzo wysoka.

Zdecydowanie łamanie prawa, nawet w sposób nieumyślny, jest nieopłacalne.

Niestety coraz więcej kobiet boryka się z problemem jakim jest niepłacenie alimentów przez ojców ich dzieci. Jest to poważny problem, z racji faktu iż życie samotnej matki w Polsce wcale nie jest łatwe. Brak pieniędzy tylko potęguje i tak znaczną liczbę kłopotów. Co więc może zrobić kobieta by zyskać choć niewielką część należnych im pieniędzy na utrzymanie dziecka? Przede wszystkim powinna zgłosić się do sądu w celu uzyskania w nim specjalnego wniosku o rozpoczęcie procesów w sprawie dochodzenia alimentów. Zanim zaniesiemy wypełniony dokument do sądu, powinniśmy dobrze przygotować się by uwiarygodnić jak najbardziej dane zamieszczone we wniosku. Przydatne mogą okazać się tutaj dowody opłat za mieszkanie, przedszkole i wiele innych. Warto również dostarczyć do sądu paragonu, które jasno wykażą wydatki, jakie ponosimy z tytułu utrzymania dziecka. W trakcie rozprawy z pewnością padnie wiele pytań, które nie koniecznie mogą być przyjemne. Warto jednak przebrnąć przez to raz, na zawsze. W przyszłości gdyby ojciec dziecka, mimo otrzymanego wyroku, nie zamierzał nadal płacić, mamy prawo skierować wniosek do komornika, który powinien zająć się sprawą tak szybko jak to tylko możliwe.
Wiele osób w celu osiągnięcia nawet relatywnie niewielkich korzyści, np. mniejszego o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych obciążenia podatkowego, nie do końca przestrzega panujące w kraju przepisy prawne.
Jeżeli początkowe „przekręty” przynoszą oczekiwany rezultat, to osoby takie stają się coraz bardziej odważne i powoli zaczynają czuć się bezkarne. Szukają nowych sposobów na ominięcie prawa i uzyskanie korzyści, aż w końcu ich działania wychodzą na jaw i przedstawiane zostają im zarzuty.
W takiej sytuacji wybór jest jeden – kancelaria adwokacka. Im szybciej taka osoba zdecyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów, tym lepiej. Czasami o końcowym efekcie procesu decydują niuanse, o których oskarżeni mogą nie mieć pojęcia i niewłaściwym zachowaniem pogarszają swoją sytuację.
Prawnik po zapoznaniu się z sytuacją podpowie, co należy mówić, a czego najlepiej nie mówić, aby niepotrzebnie się nie obciążać. Warto jednak pamiętać, aby z wybranym prawnikiem być do bólu szczerym i przedstawić mu jasno wszystkie swoje wykroczenia. Jeżeli bowiem nie będzie znał wszystkich okoliczności, to nie będzie w stanie optymalnie pomóc swojemu klientowi. Przy wyborze kancelarii dobrze jest się dowiedzieć czy adwokat ma już jakieś doświadczenie w podobnych sprawach. Zawsze lepiej wybrać specjalistę, który dobrze czuje się w danej tematyce i w przeszłości skutecznie już bronił swoich klientów. Jednakże jeszcze lepszym rozwiązaniem jest po prostu niełamanie prawa. Nawet jeżeli przez dłuższy czas robi się to skutecznie, to potem przez całe życie żyje się w niepewności, czy dany proceder nie wyjdzie na jaw.