Mówiąc o miłości przeważnie mamy na myśli miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną lub miłość matczyną czy też braterską. Jednakże można zastosować inną typologię, stworzoną przez Johna Lee.

Wyróżnił on storage- miłość zrównoważoną, która opiera się na przyjaźni pomiędzy partnerami. Partner nie jest kochankiem, lecz raczej duchowym towarzyszem. To miłość, która może wiele przetrwać, ponieważ posiada bardzo mocne podstawy.

Wyróżniona została także miłość typu eros. To miłość romantyczna, która wiąże się z zafascynowaniem drugą osobą oraz silnym pociągiem seksualnym. Wczesny etap miłości wiąże się z gwałtownością uczuć. Osoby, które reprezentują ten typ wierzą przeważnie w miłość od pierwszego wejrzenia i kojarzą miłość z dostarczaniem partnerowi największej ilości przyjemności.

Kolejnym typem jest ludus ludus. Ten typ traktuje miłość jako zabawę. Elementem spajającym partnerów jest w tym przypadku seks. Gra polega na wykazywaniu się zdolnościami, które mają udowodnić przewagę nad partnerem.

Pozostałe typy miłości to: manie (eros+ludos)- miłość obsesyjna, pragme (ludus+storze)- miłość oparta na kalkulowaniu zysku i strat, a także agape (eros+storze)- miłość pełna poświęcenia i altruizmu.

Lee pisał: „Tak jak wszystkie kolory pochodzą od trzech podstawowych, tak wszystkie style miłości dadzą się wyprowadzić z trzech podstawowych stylów”. Badania Johna Lee wykazały, że kobiety bardziej skłonne są do miłości typu storge i pragma, a mężczyźni do miłości erotycznej i ludycznej.